Artiklar från 2008 – till idag

Artiklar från 2008 – till idag

Anders Jörlén medaljör vid Carina Ari-dagen 2011

Det är med stolthet dansportalen rapporterar att korrespondenten och redaktören Anders Jörlén vid årets Carina Ari-dag, som firades i guldfoajén i Kungliga Operan, tilldelades Carina Ari-medaljen Länk till annan webbplats."för främjande av svensk danskonst". Därmed går utmärkelsen till en av de stora dansentusiasterna.

Som förträfflig reseledare och ciceron vid Operans Balettklubbs många resor från 1970-talet och framåt delar Anders Jörlén generöst med sig av sina breda kunskaper. Som klubbens ordförande sedan 1980 är han vid medlemsmöten en uppmärksam och kunnig samtalsledare som får inbjudna gäster att känna sig uppskattade. Som skribent och redaktör är han en av dansportalens stöttepelare.

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Årets Carina Ari-stipendiater
Carina Aris Minnesfonds stipendier till, som det heter, "unga svenska eller i Sverige verksamma dansare som söker medel för att ytterligare förkovra sig utomlands", gavs 2011 till 18 sökande (förteckning nedan).

En nyhet för året är att två stipendiater tilldelats medel för två års heltidsstudier utomlands. Minnesfonden har därför tagit förhandskontakt med fyra utomordentliga institutioner: Royal Ballet School i London samt balettskolorna i Hamburg, Stuttgart och Monaco.

Mottagare av dessa storartade stipendier var två unga damer från Kungliga Svenska Balettskolan i Stockholm: Vivian Assal Koohnavard och Nikita Ruhl.

Dansframträdande
En nyhet för året var också levande dans, framförd av två dansare från Kungliga baletten. Avetik Karapetyan (en av årets Carina Ari-stipendiater) och AdiLiJiang Abudureheman dansade Ciiu, ett innehållsrikt stycke koreograferat av kollegan Luca Vetere. Den dansen kommer de två att få visa även utomlands. De planerar att delta i internationella balettävlingar i sommar.

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Nordström mottagare av Christer Holgersson-stipendiet
Christer Holgersson (1947-91) var dansör vid Operan i Stockholm, Storan i Göteborg och Malmö Stadsteater. Till hans minne utdelas ett stipendium till, som det heter, en manlig dansare med klassisk skolning som pensionerats eller skall pensioneras under året.

I ett tacktal passade förre premiärdansören Anders Nordström på att framhålla hur viktigt det varit för honom att i unga år få Carina Ari-stipendier. För honom hade dessa inneburit att han fått möjlighet att komma ut internationellt för att se, lära och knyta kontakter. Så blev han också så småningom internationell stjärna, i John Neumeiers Hamburgbalett.

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Bengt Häger 95 år
Årets Carina Ari-dag firades på Bengt Hägers födelsedag 27 april. I flera tal prisades hans tidigare, vittomfattande insatser för främjande av svensk danskonst och hans fortsatta engagemang för dansens fromma. Förutom blommor i mängd fick Bengt Häger en upplevelsepresent i form av indisk dans av Usha Balasundaram, med levande sitarmusik och recitation. Därmed blev årets Carina Ari-dag ovanligt innehållsrik och festlig.

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Motivering till valet av årets Carina Ari medaljör, Anders Jörlén:
Carina Ari Medaljen, för främjande av svensk danskonst, tilldelas 2011 Anders Jörlén. Sedan 1980 leder Anders Jörlén enträget, engagerat och kunnigt Operans Balettklubb. Många är de innehållsrika balettresor runtom i världen som Anders har genomfört, i klubbens regi och i samverkan med Dansmusei Vänner. Operan har blivit Anders andra hem men hans intresse omfattar även repertoaren på andra svenska dansscener och verksamheten på Kungliga Svenska Balettskolan. Anders Jörlén har också verkat på Dansmuseet som värd och visningsguide och är en av de tunga medarbetarna på nättidningen Dansportalen.

Medaljkommitténs sammansättning: professor Bengt Häger (ordförande), dansskribent och dramaturg Gunilla Jensen, hovdansare och professor Ana Laguna och premiärdansös Ellen Rasch.

Carina Ari-stipendiater 2011:
Simon Aghed
Sara Andrén
Hedda Berglund
Celia Berndtzen
Niklas Blomqvist
Agnes Brandemark
Danielle de Vries
Avetik Karapetyan
Madeleine Karlsson
Vivian Assal Koohnavard
Ana Mrdjanov
Ulrica Olsson
Fredrik Quinones
Anton Rosenberg
Nikita Ruhl
Gisela Swarting
Satoko Takai
Hampus Westin

Peter Bohlin
28 april 2011


 • New talents Operan 231023
  New talents join the Royal Swedish Ballet
  Eleven young dancers join the Royal Swedish Ballet company this season. We are thrilled to see them on stage! On October 27, this season's grand premiere of Le Corsaire will take place.

 • Livrustkammaren drake 
  Där låg onekligen ett skimmer över Gustavs dagar
  I Livrustkammarens visas den största satsningen på flera år på en tillfällig utställning i samarbete med Kungliga Operan – öppnas 20 oktober, Teaterkungen: Prakten, makten och teaterkostymerna på Gust...

 • Matilda Larsson
  Attityder som uppskattades
  I Drottningholmsteaterns déjeunersalong gavs i september in innehållsrik, högklassig presentation av ett forskningsprojekt som genomförs på Kungliga Musikhögskolan och finansieras av Vetenskapsrådet.

 • Kentaro Mitsumori Le Corsaire
  Spot-on Kentaro Mitsumori, dancer with the Royal Swedish Ballet
  Kentaro Mitsumori has been a member of the Royal Swedish Ballet since 2017. We have seen him in many roles, in Swan Lake, Cinderella, Don Quijote, The theme and variation, Gardener in Alice in Wonderl...

 • Kalle Wigle Foto Johan Persson
  Kalle Wigle-Andersson får stipendium från Jubelfonden
  Kalle Wigle-Andersson: Jag är utbildad och diplomerad vid Royal Ballet Upper School, London 2016. Innan dess gick jag på Kungliga Svenska Balettskolan 2006-2014. Sedan min examen har jag varit anställ...

 • Wicked GO Foto Lennart Sjöberg
  Wicked, musikalen om häxorna i Oz
  Göteborgsoperan inleder sin höstsäsong med den mytomspunna succémusikalen Wicked. Exakt tjugo år efter Broadwaypremiären 2003, sätts den nu upp för första gången i Sverige.

 • Aalto Ballet percussion__Gerritsen_Hans
  Balettgalan i Villmanstrand är sensommarens succéevenemang
  Balettgalan i Villmanstrand vid Finlands östra gräns gavs i år för 12:e gången och var igen en succé med både nationella och internationella dansare. Galans grundare och eldsjäl Juhani Teräsvuori hade...

 • The One Foto Peter Knutson
  Möte med Fredrik Benke Rydman om ”The One”
  Det är mannen från dansgruppen Bounce, koreograf till egna versioner av Svansjön och Snövit bland mycket annat. Jag träffar Fredrik Benke Rydman på en liten thaikrog mellan repetitionspassen.

 • Manon Kungliga Operan 2023
  “A new look at it” – Lady MacMillan about Manon with the Royal Swedish Ballet
  As part of the 250-year jubilee program of the Royal Swedish Opera and as a tribute to the long-lasting cooperation between the Royal Swedish Ballet and world-renowned English choreographer Sir Kennet...

 • Remachine – Jefta van Dinther
  Urpremiär av episkt dansverk på Norrlandsoperan
  Den 1 september bjuder Norrlandsoperan på säsongsuppstart för dans med urpremiär av den episka föreställningen Remachine signerad koreografen Jefta van Dinther . Ljus, ljud, röst, koreografi och scenog...

 • Contemporary Dance GO
  Contemporary dance av Hofesh Shechter på GöteborgsOperan
  Danskväll med intensiv klubbfeeling, smittande glädje och en upplevelse som börjar redan utanför operahuset.

 • Julia Bengtsson Confidencen
  Julia Bengtsson – internationell barockdansös från Sverige
  Höjdpunkten under årets förnämliga Opera- och musikfestival på Confidencen var iscensättningen av Jean-Philippe Rameaus opera Dardanus . I en annan föreställning, A Baroque Catwalk , gjorde Julia Bengts...

 • Fast Blue by Mikaela Polley - Austen McDonald and George Edwards
  The Royal Ballet School Delights
  Written on the faces of the dancers as they spin and leap in the ecstatic final moments of the Grand Défilé , is the smile that says, ‘I did it’. It’s what I look forward to year after year and it neve...

 • dardanus_Confidencen_foto MartinHellström
  Ett barockt spectacle på Confidencen
  Confidencen Opera & Music Festival inleds den 27 juli med Jean-Philippe Rameaus mästerverk Dardanus, som genom ett gediget arbete får sin nordiska premiär på Sveriges äldsta rokokoteater – 284 år efte...

 • Vivian Assal Koohnavard  1
  Möt Vivian Assal Koohnavard dansare vid Staatsballett Berlin och aktivist
  I Berlin träffade jag och arbetade med Vivian Assal Koohnavard. Vivian fick sin dansarutbildning i Sverige och Tyskland. Hon har varit anställd vid Berlin Staatsballett sedan 2018. Där deltar hon i de...

 • Donizetti KSB
  Peter Bohlin om Kungliga Svenska Balettskolans uppvisningsföreställningar
  Skolårets sista föreställningar på KSB var uppdelade i fyra program. Några koreografier var storartade, andra inte. Här, mot slutet, ett försök att resonera om anledningar till detta.

 • Terpichore
  Dans i Stockholm Early Music Festival
  I 2023 års version av Stockholm Early Music Festival , den tjugoandra i ordningen, ingick två dansföreställningar. I fablernas värld , en kort musikalisk och dansant barockföreställning med Folke Danste...

 • Tallinn Suite en Blanc
  Suite en Blanc av Estoniabaletten med fina danssolister
  Jag hade möjligheten att två gånger se en ny balettafton med två verk. Black/White innehöll “Open Door ” av polskan Katarzyna Kozielska och Serge Lifars kända och genuina Suite en Blanc . Den sistnämnda...

 •  Marie Larsson Sturdy
  Marie Larsson Sturdy Carina Ari Medaljör 2023
  På Carina Ari-dagen 30 maj tilldelades Marie Larsson Sturdy Carina Ari-medaljen för hennes mångåriga och engagerade insatser inom Dans i Nord – en vital verksamhet som under mer än 20 år har främjat m...

 • Manon 1
  Manon: An evening to treasure
  Kenneth MacMillan’s Manon created in 1974, continues to weave its magic providing a slew of dramatic roles against a volatile and violent backdrop. The Royal Swedish Ballet first presented the ballet ...

 • En slags Berlin 
  Instudering av Mats Eks ”En slags” med Staatsballett Berlin
  I april 2022 reser Koreografen Mats Ek och jag till Berlin för att hålla audition med dansarna vid Staatsballett Berlin på Deutsche Oper. Vi ska välja dansare till verket ”En slags” av Mats Ek. Premiä...

 • Peter Pan & Wendy
  Marianne Mörck berättar sagan om Peter Pan med Svenska Balettskolan
  Till vårens uppsättning av Peter Pan och Wendy på Lorensbergsteatern är en av gästartisterna ingen mindre än Marianne Mörck . Efter första repetitionen tillsammans med baletteleverna på svenska baletts...

 • Grand Hotel GöteborgsOperan 
  Det var en gång på Grand Hôtel, musikalen som återupptäckts
  Göteborgsoperan avslutar sin vårsäsong med premiär den 22 april på Paul Abrahams musikal Det var en gång på Grand Hôtel. Musikalen som legat gömd fram till 2017. En föreställning fylld av dans och mus...

 • Virpi Pakkinen trio
  Virpi Pahkinen: "Precision möter osäkerhet, matematik möter mystik"
  Change – den nya dansföreställningen av och med Virpi Pahkinen – är uppbyggd enligt principen 5 + 5 + 5, dvs koreografi/ljus/musik. Strax före fredagskvällens premiär på Kulturhuset Stadsteatern fick ...

 • ProDance 2023
  För dansens skull dansas Pro Dance galan
  Den anrika Aleksandersteatern fylldes åter av dansfolket som ville stödja dansen och dess utövare via föreningen Pro Dance med att köpa biljetter till den årliga galaföreställningen. Artisterna uppträ...

 • Julia & Romeo 1
  Anthony Lomuljo – om hur det är att igen dansa Romeo – 10 år senare
  10 år har gått sedan urpremiären av Mats Eks Julia & Romeo på Kungliga Operan i Stockholm. Då liksom nu dansar Anthony Lomuljo rollen som Romeo. När Dansportalen några dagar innan premiären träffar An...

 • Touched GO 1
  Hur bygger vi upp oss själva igen när allt är förstört–Johan Inger om Dust and Disquiet på Göteborgsoperan
  Danskvällen Touched visar två världspremiärer på Göteborgsoperan, Dust and Disquiet av Johan Inger och To Kingdom Come av det nederländska syskonparet Imre och Marne Van Opstal . Naturkatastrofer runt ...

 • OBK Mats Ek
  Mats Ek om Mats Eks Julia & Romeo
  Operans Balettklubb gästades lördag 25 mars av koreografen Mats Ek och dansare inför nypremiären av ”Julia & Romeo” på Kungliga Operan. Verket uppfördes på teatern för första gången 2013. Det har ocks...

 • PrixduNord2023
  Nordens största danstävling lockade 44 dansare
  Äntligen! Det är vad de flesta kände när tävlingen Prix du Nord genomfördes på Kronhuset i Göteborg.

 • Affinity Operan
  Young choreographers en bra plattform för nya idéer
  En alldeles särskild glädje med workshopartade föreställningar är att man får se dansarna på riktigt nära håll. Så var fallet på Operans Rotunda 16 och 18 mars, i ett program med sju koreografer och 3...

ANNONS

Dansmuseet
Transit

Ur Dansportalens arkiv

 • En svensk dröm tar form
  STOCKHOLM: Den 17 april 2015 var det urpremiär på Kungliga Operan för Alexander Ekmans Midsommarnattsdröm. Vid en träff med vänföreningen Operans Balettklubb 2015 berätta...

ANNONS

Dansmuseet
Nötknäpparen

Redaktion

dansportalen@gmail.com

Annonsera

dansportalen@gmail.com

Grundad 1995. Est. 1995

Powered by

SiteVision

Uppil